Hoşgörü

                  hoşgörü 003w

hbk logo1  KULÜBÜMÜZ

Hoşgörü Briç Kulübü, Necmettin Sünget ve onun etrafında toplanan briçsever arkadaşları tarafından 1989 yılında kuruldu ve “1” Numaralı Kurucu Üyemiz kulübümüzün fikir babası, derneğimizin onursal başkanı, briç sporuna gönül vermiş Necmettin Sünget Hocamız ilk başkanımız oldu. (Kendisinden ders alan veya almayan kulüp üyeleri, briç camiasındaki dost ve arkadaşları O’na Hocam diye hitap ederlerdi)

nsünget_cNecmettin Sünget Hocamız Hoşgörü’yü kurmadan önce Ankara Briç Kulübü’nde de başkanlık yapmış (1978 – 1982), Kulübün gelişme ve yapılandırılmasında ve yeni kulüp binalarının yapımında çok büyük emekleri geçmişti. Ankara’da edinilen tecrübenin ışığında İstanbul’da da aynı şekilde kendi binasında faaliyet gösterecek bir briç kulübü kurmak istiyordu.

Bir süre Büyük Kulüp salonlarında briç dersleri veren Hocamız’ın etrafında çoğunluğu bayan olan bir briçsever topluluğu oluştu. Bu topluluk 1989 yılının sonlarında (1.12.1989) Hoşgörü Briç Kulübü Derneği adı altında bir dernek kurarak Çiftehavuzlar’da Cemil Topuzlu Caddesi üzerinde, 18 Mart Durağı’ndaki Ankara Apartmanı’nın bir dairesinde briç faaliyetini sürdürmeye başladı.

O yıllar, Türkiye’de briçin kahvehanelerde, şehir kulüplerinde, küçük guruplar halinde dost meclislerinde oynanırken; kalabalık kitleler tarafından keşfedilip, organize olmuş dernek ve kulüplerde oynanmaya başlandığı yıllardır. Resmi bir federasyon yoktu ve briç resmi bir spor dalı değildi. Bilgisayarların günlük hayata girmediği, kulüpte yapılan turnuvaların sonuçlarının elde hesaplanıp birkaç gün sonra telefonla veya daha sonra gelinen turnuvada öğrenildiği, her türlü iletişim olanaklarının çok kısıtlı olduğu bu süreçte yeni bir oyuncu ve üye yapısı oluşturmak, oyuncuların briç seviyelerini yükseltmek ve kulübün sosyal alandaki gelişimi için çok çaba harcandı. Başarıya ulaşmada Necmettin Sünget Hocamız’ın kulübümüze verdiği HOŞGÖRÜ adından da anlaşılabileceği gibi hakikaten hoşgörülü, kibar ve sevecen kişiliği büyük rol oynadı.

DSCN0466w

Derneğimiz 16 Aralık 1996 da Ankara Apartmanı’ndan ayrılıp Feneryolu’nda Burç Sitesi’ndeki (şimdiki) yerine taşındı (13.02.2013 tarihinde mülkünü satın aldık). Briç Federasyonu’nun kuruluşu ve briçin bir spor dalı olarak resmen tanınmasının ardından 24.6.1998 tarihinde “Hoşgörü Briç İhtisas Spor Kulübü Derneği” adını alarak TBF’ na üye bir spor kulübü hüviyetiyle faaliyetlerine devam etti.

Devamlı olarak kendisini yenileyen ve her bakımdan büyüyen kulübümüz bugün 300 M2 ye yakın genişlikteki salonlarında, 30 masanın üzerindeki turnuva kapasitesinin zaman zaman yetersiz kaldığı büyük turnuva organizasyonları, sosyal nitelikli toplantılar ve kurs-ders programlarıyla üye ve misafirlerine hizmet vermektedir.

5 Ekim 2000 tarihinde Necmettin Sünget Hocamız’ı kaybettik.

DSCN8903-1W2001 yılından başlayarak her yıl yapmakta olduğumuz “Necmettin Sünget Kupası” (Açık İkili – Simültane İkili – Açık Takımlar olarak 3 kategoride yapılmaktadır) yarışmaları ile adını yaşatıyoruz ve O’ndan bizlere miras kalan düşüncelerin ışığında Türkiye’nin en büyük briç kulüplerinden biri olarak çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

067w